Pénteken volt a világpremierje a Netflix új akciófilmjének, az Outside of Wire-nek, azaz a Halálos harcmezőknek. A majd közel két órás filmben, szinte hemzsegnek a hazai forgatási helyszínek. Ami persze nem is csoda, lévén a svéd rendező Mikael Hafström dolgozott már korábban Budapesten. Ahogy 2011-ben A rítus / The Rite készítésekor, úgy most is egy Anthony-nak kellett dirigálnia a kamerák mögül. Akkor Sir Anthony Hopkins volt aktuális filmjében a főszereplő, most pedig Anthony Mackie-nek kellett ezzel a feladattal megbírkóznia. És ebben most egy fiatal társ lesz a segítségére, akit a fiatal Damson Idris alakít. A közeljövőben játszódó történetben, az ENSZ tehetetlensége miatt, harci droidok, és az amerikai katonák együttesen támadják, a Kelet-Európában militáns tevékenységet végző önkényes hadurat és osztagait. A nukleáris fenyegetettség miatt a tét nem csekély, lévén az emberiség jövőjéről van szó. A két főhős sem tehát mást, muszáj összefognia, mert különben hamar game over lehet. Mivel egyáltalán nem szándékozunk spoilerezni, pláne nem minősíteni a film sztoriját, így a cselekményéről egyelőre ennyit. Inkább lássuk most a főváros egyik ikonikus forgatási területét, amely főként a külföldi filmesek körében kedvelt, és amely kiemelt helyszíne a most bemutatott filmnek is.
Itt Forgott! - Főszerepben a Kelenföldi Hőerőmű!
A két baka egy ugrásnyira a Kopaszi-gáttól, a Kelenföldi erőmű udvarán sétál, amely a filmben egy katonai bázis. Balról az átvezényelt drónpilóta, Thomas Harp (Damson Idris), mellette a tapasztalt Leo százados (Anthoy Mackie) Kép forrása/Netflix
Újbuda különleges hangulatú ipari telepe, Budapest egyik legjellegzetesebb ipari emlékműve az utóbbi szűk tíz évben népszerű produkciós helyszínné lett. Az erőművet Reichl Kálmán tervezte, a fokozott vízigény miatt a Duna partjára. 1914-ben kezdte meg a működését. Az 1930-as évek végéig folyamatosan bővítették és fejlesztették a villamosenergia előállítására tervezett telepet. Ekkor épült az óratorony, a bauhaus kapcsolóház és az art deco vezérlőterem is. A bővítések tervezője Borbíró Virgil építész volt. A XXI. században leginkább ezek a helyiségek váltak filmes helyszínné. Ezt segítette az is, hogy a technikai fejlődés következtében, éppen a gyár legszebb részei váltak használaton kívüli területté. Az erőművet a rendszerváltás után modernizálták és magánosították, az üzem egyes részein mai napig termelés folyik. De a némely egykor impozáns, de elhagyott tér időről időre, díszletté változik.
Az udvar ezúttal üresen áll, a pilóták és a robotok már elvonultak. Kép/Filmturista
Tekintsünk kicsit a közelmúltba, és nézzük, ki tette már tiszteletét ebben az objektumban! Az Ideglelés Csernobilban/Chernobyl Diaries (2012) katasztrófa trhillerben az erőmű kvintesszenciáját kapjuk. A vezérlőterem, az üvegtégla padlózatú folyosók, a hatalamas fém lépcsők az üvegablakos lépcsőház azok a terek, amiért leginkább a filmesek idejönnek forgatni. A 2013-as Drakula sorozatban a XIX. századi Londonban járunk. Az erőmű vezérlőterme, mint a címszereplő boszorkánykonyhája jelenik meg. Több epizódban is feltűnik a karakteres helyszín, ahol mindenféle hátborzongató kísérletnek lehet a szemtanúja a néző. Az egyik jelenetben a grófot alakító Johanthan Rhys Meyers mellett, Van Helsing szerepében a kitűnő német karaterszínészt, Thomas Kretschmannt látjuk.
Drakula kisérletezik. Kép forrása:NBC Universal Televison
Sullivan Stapleton, a 300: A birodalom hajnala sztárja, egy igen szerencsétlen balesetet szenvedett 2013 nyarán, Thaiföldön. Az ausztrál sztár kizuhant egy tuk-tukból és súlyos fejsérülésekkel szállították kórházba. A balesetkor márcsak napok választották el attól, hogy Budapestre érkezzen, a Válaszcsapás/Strike Back új évadjának forgatására. A baleset következtében a forgatás majd egy évet csúszott. Az akciósorozat egyik részében a brit kommandó főhadiszállásának rendezték be az erőmű vezérlőtermét. A Berlinben játszódó epizódban, az alkotók beforgatták az erőmű külsejét is. A Fleming - Rázva, nem keverve /Fleming (2014) sorozatban az erőmű folyosói, nagy üvegablakos lépcsőháza, mint a szövetségesek második világháborús, kanadai, titkos kiképző bázisa szerepel. Ugyanebben a filmben egy másik jelenetben angliai tengeralattjáró dokként is feltűnik az épület egyik belső tere. Trükkös megoldás, hogy az alkotók egy CGI tengerparti elleniránnyal a belső térből külső helyszínt varázsolnak. 2015-ben mutatták be a A kém/Spy című amerikai szupermozit, melyben Jude Law mellett Melissa McCarthy is szerepel az itt felvett jelenetben.
Melissa McCarthy megkötözve. Kép forrása: InterCom
Hogy mennyire keresett és kedvelt helyről beszélünk, arra a legjellemzöbb példa, hogy a Spy 2014-es budapesti forgatásakor, Gabriele Salvatores Oscar-díjas olasz rendező éppen egy reklámfilmet forgatott az üveg tetejű vezérlőteremben. A terepszemlére érkező rendező és munkatársai a helyszínen forgató Spy stábjába botlottak. A Jason Stathamot és Jude Law-t is felvonultató stáb éppen az egyetlen bejáratnál forgatott a vezérlőteremet rejtő épület aljában, így az Oscar-díjas olasz várakozni kényszerült. Személyében a szakmai nagyság, az emberivel is párosult, mert a neves rendező nem vált türelmetlenné, kedélyesen beszélgetve várta, hogy a másik stáb egy pillanatra szabad utat engedjen neki a saját setjéhez.
Apropó, a vezérlőterem! Kétséget kizárólag az erőmű legérdekesebb pontja a páratlan szépségű art deco stílusú terem. Az ovális alaprajz, a zöldes falak, a kapcsoló pultok és a tető üvegablakai unikálissá teszik a helyszínt. A szabályos harmóniából egyedül a terem közepén mozdíthatalanul ott álló, kicsi bunker vesz el. A mindenkori látványtervező és rendező feladata az, hogy a filmben kitakarja vagy funkciót találjon a kis építménynek.
Kép/Filmturista
Így az sem véletlen, hogy amikor a magyar származású Adrien Brody a Houdini (2014) című két részes mini filmdrámát forgatta a History Channel részére, a készítők a stáblista mögé ezt a beállítású képet választották!
A láncokban vergődő Harry Houdini, azaz Adrien Brody. Kép forrása: History Channel
Az ausztrál szépség Margot Robbie, 2016 nyarán forgatta Budapesten a Végállomás/Terminal (2018) film noir jellegű moziját, amely végül aztán elkerülte a filmszínházakat, legalábbis idehaza És bár a film tényleg nem igazán lett sikeres, a budafoki úti épület, mégis újfent hírességeket fogadhatott. A kapcsolóterem ezúttal egy valóságos kínzókamrát alakított a történetben, ahol Mike Myers hamar szembesülhetett azzal, hogy a helyszínnek valóban különleges aurája van. Érdekesség, hogy az épület hátsó homlokzata ugyanakkor egy lepukkant hotelnek volt felépítve, ahol tetőre még egy neonfelirat is került.
Margot Robbie és az Art Deco. Kép forrása: IMDB
Alig két év múlva aztán ugyanitt, Ryan Rynolds egy elhagyatott, de már ukrán ipari telepnek álcázott helyen próbálja jobb beleátásra bírni a csökönyös Ben Hardyt, a Hatan az alvilágból / Six Underground című akciófilmben, melyet ugyancsak a Netflix mutatott be, de még 2019 novemberében.
A bosszús tekintetű Ryan Reynolds. Kép forrása: Netflix
Ben Hardy kérdőre vonva a vezérlőteremben.Kép forrása: Netflix
De visszatérve a jelenbe, úgy tűnik AnthonyMackie is "belakta" már a helyet, és kellően megbarátkozott a tizenegyedik kerület ipari büszkeségével.
A puritán irodának álcázott teremben, szigorúan figyel Anthony Mackie. Kép forrása: Netflix
Aki esetleg személyesen is szeretne megismerkedni a titokzatos, és számos filmtörténeti érdekességgel bíró Kelenföldi Erőművel, annak talán szolgálhatunk annyi bátorítással, hogy jelen áldatlan helyzet elmúlásával, a Filmturista mindenképpen próbál majd ismételten csoportos sétát szervezni ide!