Március idusán a Filmturista is megemlékezik a forradalom és szabadságharc jeles napjairól. Idézzük fel néhány történelmi film jelenetét, melyek 1848/49-ről mesélnek, egyben pedig kedvcsinálóként, remek filmturisztikai kirándulóhelynek is tekinthetőek, a járvány elvonulása után.
80 huszár (1978) Nagycenk, Széchenyi kastély
Kép forrása: Magyar Nemzeti Filmarchívum
A forradalom hírére, a külföldön állomásozó magyar huszárszázad hazaindul. A filmben a kastély egy galíciai kisvároshoz tartozó osztrák főparancsnoksági épület helyszínét jelenítette meg. A lovarda előtt felsorakozó Lenkey-huszárok történetét, eredeti forrásokból merítették a film készítői.
Föltámadott a tenger (1953) Budapest, Múzeumkert
Kép forrása: Magyar Nemzeti Filmarchívum
A nagyszabású történelmi filmben szinte kronológiai sorrendben látjuk a márciusi események felelevenítését, mindezt sokszor eredeti környezetben. A képen Petőfi (Görbe János) a Nemzeti Múzeum lépcsőin szavalja el az összegyűlt tömegnek a Nemzeti Dalt.
A kőszívű ember fiai (1965) Fertőrákos, Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház
Kép forrása: Magyar Nemzeti Filmarchívum
Várkonyi Zoltán rendezte klasszikus filmben, a Baradlay huszárok Ausztriából térnek haza. Útközben Magyarország felé számos nehézséggel kell szembenézniük, köztük a Palvicz Ottó vezette német vértesekkel. A film egyik leglátványosabb jelenetét, a fertőrákosi kőfejtőben forgatták, amikor először csapnak össze egymással a lovas csapatok.
Petőfi (1981) Sopron, Fő tér és Templom utca
Kép forrása: MTVA/Archívum
A 80-as évek elején vetített hat részes filmsorozat, hűen követi a költő életét, így részletesen mutatja a márciusi forradalom napjait is. A képen a Pilvax kávéházból elindult márciusi ifjakat látjuk. Érdekesség, hogy a sorozat alkotói a Pest-Budai helyszíneket soproni utcákkal helyettesítették.
A Hídember (2002) Komárom, Monostori Erőd
Kép forrása: Magyar Nemzeti Filmarchívum
A legnagyobb magyar, gróf Széchenyi István életét bemutató filmben, a reformkori Magyarország valamint a forradalom és szabadságharc, majd a megtorlás időszakát követhetjük végig. Az 1849-es tragikus események pillanatait felidéző képkockán, Batthyány Lajos kivégzését látjuk. A pesti Újépület udvarát a komáromi Monostori erőd jelenítette meg.